Witaj w Szkola Podstawowa nr 2 w Golcowej

   

Menu
· Strona główna
· Baza szkoły
· Geneza powstania szkoły
· Historia Szkolnictwa
· Kontakt
· Oferta edukacyjna
· Pracownicy
· Statut szkoły

Geneza budowy nowej szkoły w Golcowej-Różance


    W czerwcu 1984 roku Kuratorium Oświaty i Wychowania w Krośnie przeprowadziło wizytację szkół podstawowych w Gminie Domaradz. Przedmiotem badań był poziom nauczania i baza lokalowa szkół.
    Wyniki pokontrolne zostały omówione przez zespół kontrolny przy udziale wicekuratora Ślęczki oraz z udziałem władz gminnych. Naczelnika Gminy zastępował Sekretarz Gminy pan Józef Wolanin. Na spotkaniu tym wskazano, iż jednym z czynników gwarantujących dobry poziom nauczania jest baza lokalowa i odpowiednie pomoce naukowe. Najniższą ocenę lokalową i wyposażeniową otrzymała Szkoła Podstawowa Nr 2 w Golcowej.
    Urząd Gminy po zapoznaniu się z oceną sytuacji lokalowej szkół podstawowych działających na swym terenie pismem z dnia 10.08.1984 roku, znak ORN 073/35/84 podpisanym przez ówczesnego Naczelnika Gminy wystąpił z wnioskiem do Kuratorium Oświaty i Wychowania w Krośnie o ujęcie w planach inwestycyjnych na najbliższe lata budowy Szkoły Podstawowej Nr 2 w Golcowej.
    W roku 1985 na wniosek Józefa Wolanina na zebraniu rodzicielskim powołano Społeczny Komitet Budowy Szkoły w składzie 23 osób. Wyłoniono Prezydium Komitetu, którego zadaniem było czynienie starań o budowę nowego obiektu szkolnego. W skład Komitetu weszli:

Błachut Henryk - przewodniczący,
Więch Bronisław - zastępca,
Kudła Janina - sekretarz,
Kobiałka Bolesław - skarbnik,
Pełdiak Wiesław - członek,
Dytko Edward - członek.

    Komitet nie sprostał trudnościom napotkanym przy tego typu działalności i szkoła nie weszła do planu budowy. Nie przygotowano także dokumentacji. Do pozytywnych osiągnięć tego okresu należy zaliczyć zakup w 1987 roku gospodarstwa rolnego o powierzchni 2,28 ha, na które składało się 16 działek gruntowych położonych w różnych częściach wsi. Z gospodarstwa tego tylko 2 działki o powierzchni 0,35 ha weszło bezpośrednio pod budowę obiektu.
    Koszt zakupu wyżej wymienionych gruntów wyniósł 400 000 złotych zapłaconych przez Zarząd Kółek Rolniczych w Domaradzu, którego członkiem był między innymi Józef Anioł i któremu należą się za to słowa podziękowania. Za skuteczne starania się o wsparcie finansowe należą się też słowa uznania byłemu Prezesowi SKR Józefowi Dąbrowskiemu.
    Na wniosek Józefa Wolanina w dniu 21.06.1993 roku rozwiązano poprzedni Komitet Budowy Szkoły i powołano nowy w pięcioosobowym składzie:

Anioł Józef - przewodniczący,
Wolanin Józef - zastępca,
Wolanin Zofia - sekretarz,
Dytko Bożena - księgowa,
Błachut Henryk - członek.

    Nowo powołany Komitet został zarejestrowany w Urzędzie Gminnym. Założył on rachunek bankowy w Banku Spółdzielczym w Domaradzu. Rada Gminy przyznała Komitetowi środki budżetowe w wysokości 182 000 000 złotych, co pozwoliło na przygotowanie inwestycji do budowy.
    W roku 1993 dokonano zamiany działek gruntowych - własność Janiny Pietrasz o powierzchni 26 arów na grunty położone w polu. Następnie zakupiono 4 ary gruntu od Marii Płoucha za kwotę 4 000 000 złotych. Z kolei nabyto następną działkę gruntową od Henryka Obłoja o powierzchni 8 arów, za którą zapłacono 16 000 000 złotych. W ten sposób powstał kompleks działek nadający się do budowy szkoły.
    Komitet wykazał się dużą aktywnością w zakresie negocjacji z właścicielami działek. Założył też księgi wieczyste, aby można było sporządzić akty notarialne. Wszystkie prace administracyjne z tego zakresu wykonał Józef Wolanin.
    Mając uregulowany stan posiadania gruntu pod budowę obiektu w styczniu 1994 roku ogłoszono przetarg pisemny na wykonanie dokumentacji projektowo-kosztorysowej szkoły. Do przetargu przystąpiło 5-ciu projektantów. Komisja przetargowa przyjęła ofertę Pana Wincentego Janowskiego na kompleksową dokumentację. Wiosną przystąpiono do wykonania drogi dojazdowej i mostu systemem gospodarczym. Po wykonaniu mostku drogę utwardzono łupkiem i żwirkiem.
    W roku 1994 otrzymano dalsze dotacje z Urzędu Gminy w wysokości 107 000 000 złotych. Komitet Gazyfikacji przekazał na ten cel kwotę 10 000 000 złotych. Środki te pozwoliły na kontynuację rozpoczętego zadania. Dla potrzeb budowy zakupiono barakowóz za kwotę 4 800 000 złotych. Na plac budowy doprowadzono wodę z wodociągu odległego o 560 metrów od działki przeznaczonej na budowę szkoły. Wykopy i zasypanie rur wykonali mieszkańcy wsi w czynie społecznym.
    Po spełnieniu wszystkich wymogów uzyskano od Urzędu Rejonowego Wydział Architektury i Nadzoru budowlanego w Krośnie zezwolenie na budowę szkoły. W okresie zimowym pozyskano z lasu wiejskiego 25 m3 drewna, które przetarto na deski. Społecznie dokonano wywozu drzewa z lasu i przewozu desek na plac budowy.
    W maju 1995 roku systemem gospodarczym rozpoczęto budowę fundamentów pod kierownictwem Pana Zbigniewa Bobra. Grupę budowlaną stanowiło 6-ciu robotników zatrudnionych w ramach prac publicznych na okres 6-ciu miesięcy. System ten stosowano do 2000 roku. W tym czasie wzniesiono budynek w stanie surowym i pokryto go dachem. Należy wspomnieć, że w roku 1999 z mienia wiejskiego przekazano ponownie na rzecz budowy szkoły 21,5 m3 drewna, które w całości zwieziono z lasu do tartaku czynem społecznym, a następnie z tartaku przewieziono kantówkę na dach na plac budowy. Ponadto społecznie nawieziono ziemię na uzupełnienie stanu zerowego.
    W 1996 roku kierowanie budową szkoły władze gminy przekazały Zespołowi Obsługi Szkół. Od tego czasu sprawami organizacyjnymi zajmowała się Pani Danuta Czerwińska. Kuratorium Oświaty i Wychowania w Krośnie na kontynuację budowy szkoły przekazało łącznie 145 000 złotych w nowej walucie, po denominacji.
    Dalsze prace wykończeniowe jak: stolarkę okienną i drzwiową wykonały specjalistyczne firmy wyłonione w drodze przetargu. W 2001 roku przystąpiono do dalszych prac wykończeniowych. Przetarg wygrała firma WAFRO na wykonanie: oczyszczalni ścieków, kanalizacji sanitarnej i deszczowej, wykonania kotłowni, centralnego ogrzewania, instalacji wodnej, elektrycznej i tynku wewnętrznego i zewnętrznego, ocieplenia stropu, utwardzenia podwórza i malowania pomieszczeń.
    W pracach nad budową i ukończeniem obiektu szkolnego zaangażował się osobiście Wójt Gminy Domaradz Pan Adam Komórek, który wykazał się wielką aktywnością w zakresie doglądania robót i pozyskiwania środków na realizację inwestycji, za co należą mu się słowa szczególnego uznania i podziękowania.
    Mimo, że realizacją budowy szkoły zajmował się ZOSz nadal aktywnie w prace bieżące angażował się Józef Wolanin, który zabiegał w Radzie Gminy o przyznanie środków finansowych. Ponadto na bieżąco przebywał na budowie i pomagał w rozwiązywaniu pojawiających się problemów.
    Aby można było urządzić uroczyste otwarcie nowej szkoły potrzebne były na to odpowiednie fundusze. Ich zgromadzeniem zajęli się rodzice, którzy na wakacjach 2002 roku zorganizowali trzy festyny, a zarobione pieniądze przekazali na zorganizowanie uroczystego otwarcia.
    Nadszedł wreszcie czas, początek października 2002 roku, kiedy firmy budowlane zakończyły wszelkie prace wykończeniowe. I wtedy do prac porządkowych, a więc mycia holli i schodów, okien, podłóg przystąpiła pani z obsługi, której z wielką ochotą pomagały mamy dzieci, uczęszczających do szkoły. Skręcaniem przywiezionych w paczkach stolików i ich ustawianiem w klasach i na stołówce, wykonaniem dekoracji oraz przygotowaniem występu młodzieży szkolnej zajęli się wszyscy nauczyciele uczący w 2002 roku w Szkole Podstawowej Nr 2 w Golcowej. Prace te nauczyciele i uczniowie wykonywali po zajęciach lekcyjnych, a w przenosinach drobnych rzeczy ze starej do nowej szkoły pomagali również uczniowie poszczególnych klas.

Uroczyste otwarcie nowej Szkoły Podstawowej Nr 2 w Golcowej odbyło się 14. 10. 2002 r.



All logos and trademarks in this site are property of their respective owner. The comments are property of their posters, all the rest © 2007 by me.
Powered by PHP-Nuke
Tworzenie strony: 0.09 sekund